Friday, February 1, 2013

South High Student Art Award Winners - Show Opens Feb 10

Note: Volunteers are still needed to support the Scholastic Art Show opening reception on Sunday, February 10. Click here for details and a sign-up form.

The Fine Arts Department at South High School in Downers Grove is pleased to announce the results of the judging from the 2013 Chicago area regional Scholastic Art Awards held at Downers Grove North High School.  25 area high schools submitted more than 2,973 works of art for adjudication.  55 South High School student artists won 120 awards, including 33 Gold Key Awards, 31 Silver Key Awards, and 56 Honorable Mention Awards.  These pieces will be unveiled at the Opening Reception on Sunday, February 10, 2013 from 1-4:00 PM in the auditorium foyer at Downers Grove North High School.  The works will continue in exhibit for one week following the opening reception.

“We are exceedingly proud of both the process followed by our student artists, and, of the products they all create.” said Glenn Williams, Fine Arts Department Chairman at South High.  “Scholastic Art Awards represent a high point of artistic achievement for a high school Visual Artist.”  

2013 Scholastic Art Award Winners – Downers Grove South High School








Gold Key Award Winner
What Suffocates The Land
Samantha Arreguin, artist










Gold Key Award Winner
The Poisen Apple
Crystal Ponce, artist


Gold Key Award
Sammie Anselmo – Photography & Mixed Media (4);
Samantha Arreguin – Photography & Mixed Media (2);
Danielle Conrad – Photography;
Abby Dalton - Photography;
Natalie Denz - Drawing;
Aura Evans – Mixed Media;
Kelly Isaacson – Ceramics & Glass;
Anna Jedralski - Drawing;
Josh Johnson - Photography (2);
Egle Keturakyte - Drawing;
Trevor Lane - Photography;
Kristine LaRue - Photography (2);
Cassandra Lueken - Photography;
Kate Moore – Ceramics & Glass; 
Lori Niehaus – Photography;
Melissa Orton - Jewelry;
Natalie Pelekh – Drawing;
Crystal Ponce – Mixed Media & Drawing (2);
Abby Ray – Mixed Media;
Tyler Richardson – Ceramics & Glass;
Thomas Stice – Ceramics & Glass;
Szilard Tamas - Drawing;
Hannah Wood – Ceramics & Glass

Gold Key Award – Portfolio
Sammie Anselmo; Tiffany Boak; Danielle Conrad; Aura Evans; Crystal Ponce; Taylor Wold

Silver Key Award
Karolina Ambrazaite – Photography (2);
Sammie Anselmo – Photography & Mixed Media (2); 
Samantha Arreguin – Photography (2); 
Danielle Conrad – Photography (2); 
Abby Dalton – Digital Art; 
Mikaela Damon – Drawing;
Natalie Denz – Drawing (2); 
Aura Evans – Drawing & Painting (3); 
Egle Keturakyte – Drawing & Painting (2); 
Trevor Lane – Painting; 
Kristine LaRue – Digital Art & Photography (2); 
Kailei Malauskas – Design; 
Robert Mara – Ceramics & Glass; 
Kate Moore – Ceramics & Glass; 
Crystal Ponce – Drawing; 
Jacquelyn Rubik – Mixed Media; 
Jordan Spivak – Digital Art; 
Thomas Stice – Drawing (2); 
Michael Taus – Painting; 
Taylor Wold – Mixed Media;
Jane Woywood – Drawing

Honorable Mention
Karolina Ambrazaite – Photography;
Sammie Anselmo – Digital Art & Photography (4);
Samantha Arreguin – Photography & Drawing (2); 
Michael Baer – Photography; 
Matthew Baker – Ceramics & Glass;
Tiffany Boak – Photography (2); 
Kelly Cavanaugh – Photography; 
Caitlin Clemens – Ceramics & Glass; 
Ralph Jayson Daguit – Mixed Media; 
Abby Dalton – Photography & Digital Art (2); 
Mikaela Damon – Drawing & Mixed Media (2); 
Aura Evans – Drawing; 
Madeline Gard – Ceramics & Glass; 
Grace Goodwyn – Ceramics & Glass; 
Migle Gvildyte – Ceramics & Glass; 
Anna Jedralski – Drawing; 
Hamlet Jimenez – Drawing; 
Josh Johnson – Drawing (2);
Kristine LaRue –Digital Art; 
Josh Meyers – Drawing; 
Kate Moore – Ceramics & Glass;
Matthew Morlock – Ceramics & Glass;
Crystal Panganiban – Digital Art;
Crystal Ponce – Mixed Media; 
Adriana Quintana – Painting; 
Abby Ray – Photography; 
Karen Ruggiero – Drawing; 
Alveena Saeed – Jewelry; 
Jose Sanchez – Photography; 
Adam Shehadeh – Reprise; 
Caroline Skubal – Ceramics & Glass; 
Jessica Stacko – Photography & Digital Art (5); 
Thomas Stice – Mixed Media; 
Merlyn Thomas – Painting; 
Emily Ullrich – Photography; 
Giuseppe Vattimo – Painting;
Rachel Wen – Ceramics & Glass;
Taylor Wold – Photography (2)

Honorable Mention Award – Portfolio
Sammie Anselmo;  Josh Johnson; Kristine LaRue; Natalie Pelekh; Adriana Quintana

For more information about DGS Visual Art, contact Glenn Williams at gwilliams@csd99.org, or, go to our department blog at http://southfinearts.blogspot.com/.

No comments:

Post a Comment